top of page

שובו של הגוף הביתה

גוף-נפש בראי הפסיכותרפיה הגופנית: מפיצול לאינטגרציה

התקיים ב- 30-31 במאי 2019, סמינר הקיבוצים

אורח כבוד: מר פרדריק לואן

תכנית הכנס

הפיצול בין הגוף לנפש הוא תופעה רחבה, שמשפיעה ובאה לידי ביטוי במגוון אספקטים ורבדים, הן ברמה האישית והן ברמה החברתית. פיצול זה משתקף גם בשדה הפסיכואנליזה אשר הדירה במשך שנים את הגוף מחדר הטיפולים.

וילהלם רייך, פסיכואנליטיקאי ותלמידו הקרוב של פרויד, היה זה שהתעקש לשמר את הסקרנות לגבי הקשר שבין ההיבטים הגופניים, הנפשיים והאנרגטיים ולבחון כיצד האינטגרציה בניהם יכולה להביא לריפוי.

מחקריו נחשבו לראדיקליים ופורצי דרך ואף הובילו להוקעתו מהקהילה הפסיכואנליטית והמדעית, אך הם גם משכו אליו תלמידים ומטופלים רבים אשר המשיכו את דרכו ופיתחו את מה שמוגדר כיום כפסיכותרפיה הגופנית.

בשנים האחרונות, אנו עדים לתנועה חדשה המבקשת להחזיר את הגוף הביתה - אל חדר הטיפולים ואל המפגש האנושי. ביום העיון נבחן את תרומתם של רייך וממשיכי דרכו לשיח המתהווה בנוגע להקשרי גוף ונפש. נדון בגורמים ובמגמות ההיסטוריות, הפוליטיות והחברתיות שיצרו את הפיצול ובהשלכות של התופעה ברמת האינדיבידואל וברמה החברתית.

נבחן כיצד הפסיכותרפיה הגופנית על זרמיה השונים, רלוונטית כיום בעבודה המשלבת את הרובד הגופני והנפשי בתוך חדר הטיפולים. נתבונן באופן שבו היא משפיעה ומושפעת מדיסציפלינות אחרות ובמה שמייחד אותה משאר הזרמים בפסיכותרפיה. 

ביום העיון השתתף מר פרדריק לואן- בנו של ד"ר אלכסנדר לואן, מממשיכי דרכו החשובים של רייך ומפתח גישת האנליזה הביואנרגטית. לואן יספק טעימה תיאורטית וחווייתית, שתאפשר להכיר את אבני היסוד בעבודה השואפת לאחות בין הרובד הגופני לנפשי.

הקרנת הסרט:

C_UsersKevinDesktopPosters  PDFs18x24-Re

אהבה, עבודה וידע - סיפור חייו של ווילהלם רייך

הסרט הדוקמנטרי העדכני והמקיף ביותר שנעשה על וילהלם רייך

בהקרנת בכורה בישראל

הסרט מגולל את סיפור חייו המרתק של  וילהלם רייך (1897-1957), אבי הפסיכותרפיה הגופנית, רופא, מדען ופסיכואנליטיקאי אשר היה מתלמידיו הבולטים של זיגמונד פרויד.

חייו של רייך עוצבו בצל ילדות קשה, מלחמות וקונפליקטים והפכו אותו למהפכן פורץ דרך אשר עסק בשלל נושאים כגון קשרי גוף-נפש, פוליטיקה, מדע, רפואה ואקלים. מחקריו ורעיונותיו החדשניים ערערו על התפיסות הקיימות בתקופתו והובילו להוקעתו מהקהילה הפסיכואנליטית והמדעית. הוא נרדף ובודד עד אשר נכלא בארה"ב, שם מצא את מותו. 

הסרט מציג מבט אינטימי ומהימן על חייו של רייך ועל עבודתו, תוך שילוב של ראיונות עם מומחים ועדים וכן חומרים שנחשפים לראשונה מתוך ארכיונו הפרטי.

* 109 דקות. אנגלית ללא כתוביות בעברית.

Lg Fred Photo.jpg

הרצאה:

"מפיצול לאינטגרציה" / מר פרדריק לואן

בהרצאתו יסקור לואן את התיאוריה שפיתחו וילהלם רייך ואלכסנדר לואן  בנוגע לקשרי הגוף-נפש ולאנרגיית החיים. הוא ידגים כיצד עבודתם רלוונטית גם היום ומהווה את הקרקע להבנת הפיצול בין הגוף והנפש, או הניתוק בין החשיבה לרגש, כבסיס המשפיע על תפקודו של האינדיבידואל ושל החברה כולה.

 

*ההרצאה בשפה האנגלית.

פאנל מומחים:

״בגוף הטיפול״- יישום הקשרי גוף-נפש בחדר הטיפולים

הפסיכותרפיה הגופנית התפתחה מתוך הפסיכואנליזה ושמה את הקשרי הגוף והנפש כמקור לסקרנות קלינית ותאורטית. מאז ימי רייך התפתחה הפסיכותרפיה הגופנית וקיבלה פנים וצורות רבות אשר השפיעו על ההתייחסות לגוף בתוך חדר הטיפולים.

בפאנל נרצה להפנות מבט למגוון דרכי ההתייחסות להיבטים הגופניים-נפשיים ולאפשרויות השונות שמציעה כיום הפסיכותרפיה הגופנית בעבודה עם הקשרים אלו בחדר הטיפולים.

מה מהפסיכותרפיה הגופנית של רייך ולואן נשמר? מה השתנה? וכיצד העבודה עם הגוף משתלבת בתוך הטיפול האנליטי העכשווי?

מנחה: אודליה שלמון מימוני

משתתפים: אמיר לייבמן, ליאורה בר-נתן, גבריאל שירז, יעל לי.

סדנת יום עם פרדריק לואן

אבחון וריפוי הפיצול בין הגוף והנפש

"אינטגרציה אנרגטית"-

הפיצול הנפוץ בין הגוף והנפש, בין חשיבה לרגש, מביא להכחשת רגשות עמוקים ואותנטיים ולהתרחקות מהמהות הפנימית והאמת שלנו. תופעה זאת עומדת בבסיסן של מרבית ההפרעות הפסיכולוגיות והחברתיות, אך לרוב היא אינה מאובחנת או מובנת דיה.

 

בסדנה יציג לואן את טבע הפיצול ואת הגורמים והביטויים הקליניים שלו. לאחר מכן נתנסה ונחקור באופן חוויתי את הפחדים אשר מנציחים את הפיצול, וכן את העונג וההנאה אשר תורמים לריפוי ומאפשרים אינטגרציה פנימית.

בנוסף, לואן יציע הדגמה קלינית עם משתתפים שיהיו מעוניינים להתנסות בעבודה ביואנרגטית.

 

הסדנה מבוססת על גישת האנליזה הביואנרגטית אותה פיתח ד"ר אלכסנדר לואן ותכלול דיון בתאוריות וישומים של הפסיכותרפיה הגופנית והתנסות חוויתית בתרגילים גופניים לאיחוי הפיצול בין הגוף והנפש, חיזוק החיות והגברת המודעות לתהליכים ביו-אנרגטיים.

 

* מספר המשתתפים בסדנה מוגבל ל-30 אנשים.

* הסדנה בשפה האנגלית.

יום העיון היה עשיר וייחודי-
מר פרדריק לואן הביא ניחוח בינלאומי והרחיב את הדעת בסדנה מצויינת,
היה לנו הכבוד והזכות להקרין באופן חד-פעמי בארץ סרט רחב יריעה על אבי התחום, וילהלם רייך,
ובפאנל התפעלנו מהמגוון, היופי והעומק שקיימים כיום בארץ.

ומעל הכל, הרגשנו כקהילה. 
קהילה חיה ואמיתית, עם א.נשים, צחוק, חיבוק ומחשבה מעמיקה.

תצלומים
bottom of page